חדש בבית שמש


חדש בית שמש

חדש בית שמש

כתבה שנערכה ע"י מערכת חדש בבית שמש הרה"ג ר' עמרם בינעט, מגיד שיעור ב'דף היומי' הפועל רבות להרחבת מעגל הלומדים, בראיון חגיגי לרגל תחילת הש"ס מחזור י"ד

יפוצו: מגיד השיעור מבית שמש שמרחיב את מעגל לומדי 'הדף היומי' בעולם כולו

#אין ספק שנתקלתם בשנים האחרונות במודעות מקוריות וססגוניות על סיום מסכת במסגרת הדף היומי, או על הצעה להצטרף למסכת החדשה, בוודאי שאלתם את עצמכם מי עומד מאחורי המודעות האלו * הכירו את הרה"ג ר' עמרם בינעט שליט"א המוסר שני שיעורים מדי יום ומסור להפצת רעיון הדף היומי


יהושע הדס

במסגרת המיזם של 'חדש' לפרסם את שיעורי הדף היומי המתקיימים בעירנו בית שמש לקראת סיום הש"ס העולמי של לומדי ה'דף היומי' שייערך מיד לאחר חג החנוכה, הגיעו למערכת דיווחים על עשרות שיעורים שנערכים בכל שכונות בעיר, שיעורים חדשים וגם וותיקים, שיעורים שנמסרים ב-5 שפות, שיעורים בשעת וותיקין וכן כוללים של דף היומי.

בין השיעורים שהגיעו, יש גם את שיעוריו של מגיד השיעור הרה"ג ר' עמרם בינעט שליט"א שמוסר שני שיעורים ב'דף היומי' עם עשרות משתתפים, אך לא פחות מכך הוא גם עושה נפשות להרחיב את מעגל לומדי הדף היומי בכל העולם כולו, כאשר בכל תחילת סיום מסכת הוא מפיץ מודעות מרהיבות עיניים עם רעיונות מקורים, ועם עיצוב מושקע היוצא מתחת ידיו האומן של הגרפיקאי הרב חיים סלוביק, מודעות שמגיעות לכל רחבי העולם ומעוררות הדים נרחבים.

זה לאחרונה לרגל סיום הש"ס נערך עמו ראיון באמצעות הסופר הרב יוסף מאיר האס, ובאדיבותו אנו מפרסמים את הדברים גם ב'חדש'.


סיום והתחלה

"הדרך הטובה ביותר להביא לומדים נוספים, היא לעשות סיום גדול לכבודה של תורה", שח לנו הרה"ג ר' עמרם בינעט שליט"א לבקשתנו לסקר את שני השיעורים היומיים שהוא מוסר מדי יום פעמיים באהבה. "אני משתדל לעשות סיומים ברמה הכי גבוהה, סעודות כיד המלך עם מנות סלומון, עוף, לחמניות וסלטים יוקרתיים, עם שולחנות מעוצבים ואפילו אורגניסט שמלווה את האירוע, במידת האפשר והיכולת".

"הסוד בריבוי מעגל הלומדים בדף היומי", ממשיך הרב בינעט, "הוא לעשות עסק גדול מכל סיום מסכת והתחלתה של מסכת אחרת. מצד אחד, לומדי השיעורים מעדיפים שהסיום יהיה אירוע פנימי לחברי השיעור, כדי שהם יוכלו לחגוג יחד את ההישג שלהם בסיומה של מסכת נוספת. מצד שני, לעשות אירוע המוני לכל חברי הקהילה ובאי בית הכנסת, תורם רבות להרחבת מעגל הלומדים. לכן אני משלב בין שתי הדרכים: בדרך כלל אנחנו עושים סיום כאירוע קטן ופנימי לחברי השיעור, אבל אחת לתקופה אנחנו עורכים גם אירוע גדל ומרשים, עם קהל רב, ומיד לאחריו אנחנו מרגישים את העלייה במספר הלומדים".

הכירו את הרה"ג ר' עמרם בינעט שליט"א, מגיד שיעור בדף היומי בבית המדרש הגדול דחסידי לעלוב בבית שמש ב-13 השנים האחרונות, וב-4 השנים האחרונות הוא מוסר שיעור דומה גם בבית המדרש של חסידי ויזשניץ ברמב"ש ב'. לצד השיעורים שמוסר הרב בינעט בעירו, הוא פועל להרחבת מעגל לומדי הדף היומי בכל רחבי הארץ והעולם. בין היתר הוא מפיץ מודעות פרסום מפתיעות ומעוצבות בטוב טעם, המתגלגלות במיילים ועוברות מרשימת תפוצה אחת לחברתה, כשהן מזכירות לציבור הרחב שבימים הקרובים יתחילו ללמוד מסכת חדשה, וזה הזמן להצטרף ללימוד 'הדף היומי'.


מה הביא אתכם לפעול במלוא המרץ להפצת הפוסטרים והמודעות?

"כמגיד שיעור עם וותק של למעלה מעשור, הגעתי למסקנה שחשוב לעבוד בדרך של 'שימור לקוחות'. אין סיבה שחברות מסחריות יעשו זאת, ואנו, מגידי השיעורים לא נטרח לחזר אחר המשתתפים הקבועים. אפשר ורצוי להרים טלפון מדי פעם למי שקצת מתחיל להחסיר בשיעורים היומיים, לשאול אותו מה קרה שההגעה לשיעור הפכה קשה יותר, ולפעמים מספיק רק עצם ההתעניינות כדי לגרום לו לחזור ולהשתתף בקביעות למשך תקופה ארוכה.

"כמובן שחשוב להזכיר לקהילה כולה לפני תחילת לימוד מסכת חדשה. אנשים אוהבים להצטרף ללימוד דווקא ב'תחנות' של תחילת מסכת. מעטים הם המצטרפים באמצע המסכת. ולכן יש לנו עכשיו הזדמנות מיוחדת עם תחילת לימוד המחזור החדש של הש"ס, לצרף כמה שיותר אנשים למעגל האדיר של לומדי הדף היומי בכל רחבי העולם".


כמגיד שיעור וותיק מה המסר שלכם ללומדי הדף היומי?

"תפקידו של מגיד שיעור חוץ ממסירת שיעור, הוא גם לשמור על רמה לימודית מתאימה לקהל המשתתפים. אם מדובר בתלמידי חכמים הוא צריך לבוא מוכן עם קצת מפרשים כדי להעשיר את הלימוד ולהיכנס איתם לעומק הסוגיות לפחות מדי פעם. אם מדובר בקהל של בעלי בתים, אפשר להרחיב יותר במדרשים, סיפורים ומשלים. אפשר ללמוד את אותו הדף בצורה יבשה, או ללמוד אותו עם הרבה מאוד תוספות שמעשירות את הנלמד והופכות את הלימוד למעניין יותר. להביא דוגמאות אקטואליות מעולם המעשה ומנושאים הקרובים לליבם של הלומדים.

"ועוד משהו, רבים מהלומדים באים בזכות הנשים שדוחקות בהם להשתתף בשיעור. לא בכדי אמרו חז"ל שהנשים הן אלו שמשלחות את בעליהן ללמוד תורה. כולנו יודעים שהכל תלוי בבית, ואם האשה לא תתמוך בבעלה ותעודד אותו לצאת וללמוד בשיעור מדי ערב, הוא ינשור מהר מאוד. אפשר לומר שמאחורי כל משתתף בשיעור דף היומי, עומדת משתתפת סמויה שנמצאת בבית ולפעמים גם מתמודדת עם קשיים בזמן שבעלה יושב בנחת ולומד תורה.

"אני יודע על שיעורים שמארגנים מדי פעם שבת התאחדות למשתתפי השיעור, ויש שהגדילו לעשות ומזמינים גם את נשות הלומדים שסועדות בצוותא. לא חייבים לנסוע למירון כדי לעשות שבת התאחדות. אפשר לעשות את זה גם באולם של בית הכנסת בו אתם מקיימים את השיעור הקבוע, לדאוג רק לסעודות שבת כיד המלך ולהזמין את הציבור להשתתף. כל מי שעשה את זה מעיד על תוצאות נפלאות ועל השפעה לטווח הקצר והארוך".


המודעות והמודעות

לסיום - נחזור רגע לפרויקט האישי שלכם עם פרסום הפוסטרים והמודעות.

"בשנים האחרונות הרמתי בס"ד פרויקט ענק של הפצת פוסטרים ומודעות מעניינות הקוראות לקהל להצטרף ללימוד הדף היומי. על כל המסכתות בש"ס יש לנו משפטים קצרים וקולעים עם רעיונות מלווים בהומור ובצחות, המביאות קהל רב להתעניין בלימוד היומי. כמעט ואין שבוע שאיני מקבל פנייה לקבל פוסטר או מודעה על מסכת פלונית, מה שמוכיח על התועלת האדירה שיש בפרויקט הנפלא הזה.

הרב בינעט מספר לנו שפגש בחנות מטעמים אברך ששח לו: 'עמרם, אתה יודע מה אני עושה עכשיו? אני קונה כיבוד לסיום המסכת'. "שאלתי אותו מה יום מיומיים, הרי הסיום על המסכת בדף היומי היה אמור להתקיים כבר מזמן, והוא השיבני: 'ראיתי את המודעות שלכם על מסכת בכורות וזה תפס אותי מאד חזק, התחלתי בזכותן ללמוד את המסכת ורק כעת סיימתי'...

"זה חלקי מכל עמלי", מסיים הרב בינעט בעיניים נוצצות.


קרא עוד  
1 דקות קריאה
0 הערות
חדש בית שמש

חדש בית שמש

לאחר תקופת יוזמה: לחזק את שיעורי הדף היומי שהתרופפו עם סגירת בתי הכנסת בתקופת הקורונה מגיד השיעור הרב עמרם בינט: בתחילת המחזור החדש של הדף היומי השקיעו עמל רב בכדי להרבות שיעורים, ועלינו לפעול להחזיר את משתתפי השיעורים

יהושע הדס

בשנים האחרונות לקראת תחילת כל מסכת במסגרת לימוד 'הדף היומי', דואג הרה"ג ר' עמרם בינט להפיץ מודעות מעניינות בכדי לחזק את המודעות של לימוד הדף היומי ולהביא לומדים חדשים שיצטרפו לשיעורים.

לקראת תחילת המחזור החדש בדף היומי שהחל בחודש טבת האחרון נערך קמפיין של ממש, קהל אדיר הצטרף לקובעי העיתים לתורה, ובבית שמש עצמה נוספו שיעורים חדשים בכל שכונות העיר. אך למרבה הכאב בין נפגעי הקורונה גם נמצאים שיעורי הדף היומי המתייחסים בעקביות, ובשל סגירת בתי הכנסת היו שיעורים שהתפרקו, חלק עברו לטלפונים, אבל חל רפיון.

הרב עמרם בינט מגיד שיעור בדף היומי בשלשה שיעורים מדי יום, בבית מדרשו של כ"ק אדמו"ר מלעלוב שליט"א ובבית מדרשו של כ"ק אדמו"ר מויזניץ שליט"א מבית שמש, הוציא השבוע עם החזרה לבתי הכנסת סדרה של מודעות לחיזוק הדף היומי.

בשיחה עם 'חדש' מסביר הרב בינט מה עומד מאחורי היוזמה: "לצערנו הרב בתקופה הקורונה הרבה בתי כנסת נסגרו והרבה שיעורים התבטלו בשל כך, כידוע שבהתחלת הש"ס השקיעו עמל רב כדי להרבות חיילים ופעלים לדף היומי, ולכך הלב נקרע לראות איך שכל העמל הרב ירד כמעט הכל לטמיון".

"לכן" ממשיך הרב בינט, "כמו להבדיל שכל עסק מנסה עכשיו בכל דרך להחזיר את הלקוחות לחנויות, כך גם אני כמפיץ תורת הדף היומי וכמגיד שיעור בשלשה שיעורים מנסה בכל הכח להחזיר עטרה ליושנה ולחזק את השיעורים".

הרב בינט אומר: הציבור דורש, הציבור מבקש, הציבור מתחנן - תחזיר אותנו לשיעורים. המכה בפטיש היה הרה"ג רבי קלמן וויס שליט"א שמעודדני ומחזקני תמיד במעשי ידי להפיץ את רעיון הדף היומי, שעתה ביקש ודרש במפגיע שאני יעשה את המודעות כמה שיותר מהר, בכדי להשיב את כל לומדי השיעורים חזרה אל בית המדרש.

קרא עוד  
1 דקות קריאה
0 הערות

הזדמנות חדשה להתחיל: ביום שני מתחילים לימוד מסכת פסחים ב"דף היומי" הרה"ג ר' עמרם בינעט, מג"ש בדף היומי: "אני מאמין שהשנה בערב פסח רבבות אלפי אנשים יסיימו את מסכת פסחים, דבר שיזכיר קצת את סיום הש"ס"

הזדמנות חדשה להתחיל: ביום שני מתחילים לימוד מסכת פסחים ב"דף היומי" הרה"ג ר' עמרם בינעט, מג"ש בדף היומי: "אני מאמין שהשנה בערב פסח רבבות אלפי אנשים יסיימו את מסכת פסחים, דבר שיזכיר קצת את סיום הש"ס"

יהושע הדס: לפני כשנה בחודש טבת עם ישראל כולו היה תחת הרושם הכביר של מעמדי סיום הש"ס שמשכו אליהם מאות אלפים, ואולי אפילו למעלה ממיליון יהודים ברחבי העולם השתתפו במעמדי סיום הש"ס, נדמה היה כי המחזור החדש בדף היומי היה הגדול שבכולם, עד ש... הקורונה נכנסה לחיינו, שבתו בתי מדרשות ובתי כנסיות, ולמרבה הכאב היו גם שיעורים קבועים של לומדי 'הדף היומי' שהתבטלו או הידלדלו. ביום שני הקרוב ז' בכסלו, יחלו בלימוד מסכת פסחים בדף היומי, וזו בהחלט הזדמנות לכל אלו שנשרו בדרך, לחזור ולהצטרף למעגל לומדי הדף היומי. בתי הכנסת כבר חזרו לפעול, השיעורים אף הם מתחזקים והולכים, ועכשיו זו הזדמנות שניה לאלו שעזבו או אלו שהגדילו פערים, לחזור חזרה אל שיעור הדף היומי, כאשר הפעם יש גם בונוס מעניין, להגיע אל חג הפסח עם מסכת פסחים ביד, שלא לדבר על הבכורים ועל אבות הבכורים שיהיה להם סיום מכובד לכבוד תענית הבכורים בערב פסח. הרה"ג ר' עמרם בינעט מגיד שיעור בכמה שיעורים בדף היומי בבית שמש אומר: "אשרינו מה טוב ומה טוב חלקנו שזוכים בס"ד לאחר יגיעה רבה בדריכות ובעקביות לסיים מסכת עירובין בדיצה ובחדוה. כידוע מסכת עירובין מהמסכתות הקשות שבמקדש, הסיפוק הוא לאין ערוך למרות התקופה הקשה שבה אנו נמצאים בבחינת הוי גולה למקום תורה, ולמרות המסכת הקשה והמורכבת צלחנו דרך ארוכה בהצלחה רבה, אך בכל זאת לא נתכחש למציאות שישנם לומדים שנפלו בין הכיסאות של המסכתא והקורונה". "לכך", ממשיך הרב בינעט, "מה נהדר שיצא לנו כעת הזדמנות ייחודית ונדירה להתחיל מסכת פסחים ביתר שאת וביתר עז, וזאת מכמה סיבות. אחת, מסכת פסחים היא הקשורה בטבעיות לליבנו עקב המצוות הנוהגות גם בזמנינו וכל אחד רוצה לדעת זאת. שנית, גם היא מסכת מבחינת קושי יחסי קלה להבנה, ובעיקר הזמנות המיוחדת שכל יכול לעשות סיום בערב פסח. אני מאמין שהשנה בערב פסח רבבות אלפי אנשים יסיימו את מסכת פסחים, דבר  שיזכיר קצת את הסיום הש"ס, ויה"ר שנזכה לאכול מן הזבחים ומן הפסחים". הרב בינעט כפי המסורת הנפלאה שלו, הוציא גם הפעם פוסטרים מכובדים לרגל תחילת המסכת, יצירות נפלאות ומקוריות, מעשה ידי אומן הרב חיים סלוביק, בכדי לעורר את הלבבות לבוא ולהצטרף אל רבבות לומדי הדף היומי שמתחילים עתה בלימוד מסכת פסחים. כולם מתחילים מחדש!

קרא עוד  
1 דקות קריאה
0 הערות